6000 HVAC

VLT® 6000 HVAC - Produkt w fazie nieaktywnej - Następca: VLT® HVAC Drive FC 102

Producent: Danfoss Sp. z o.o.

Danfoss VLT 6000 HVAC przeznaczone do aplikacji HVAC, zapewnia najlepsze osiągi na wale silnika, oszczędność energii i ulepszone sterowanie systemami HVAC – włączając w to interfejs z systemami zarządzania budynkami.
Dokładna regulacja temperatury, ciśnienia i przepływu w aplikacjach HVAC gwarantuje właścicielom budynków i operatorom najlepsze osiągi i ochronę środowiska.

Charakterystyczne cechy:

 • Zakresy mocy:
  1,1 - 45 kW   (200 - 240 V)
  1,1 - 450 kW (380 - 460 V)
  1,1 - 500 kW (525 - 600 V) 
 • Proste uruchomienie i obsługa

Wykorzystując Quick Menu można szybko i bez trudności wprowadzić podstawowe dane, niezbędne do optymalnej pracy silnika, aby idealnie dostosować przetwornicę do pracy w konfigurowanej aplikacji.

VLT 6000 HVAC zapewnia pełną kontrolę silnika bezpośrednio z lokalnego pulpitu sterowania. „HAND START” aktywuje uruchomienie i sterowanie prędkością silnika, „OFF” wyłącza silnik a „AUTO START” przełącza sterowanie na wejścia cyfrowe i/lub komunikację szeregową.

 • Osiągi i oszczędność energii

VLT 6000 HVAC jest przeznaczona dla systemów HVAC. W związku z tym, zawiera serię niezwykle użytecznych funkcji dedykowanych do tych aplikacji ze zwróceniem szczególnej uwagi na uzyskanie najwyższych oszczędności energii.

Zastosowana przez Danfoss Drives  unikalna funkcja AEO (Automatyczna optymalizacja energii) pozwala na oszczędności aż do 5-10% na rachunkach za energię. Funkcja ta optymalizuje prąd magnesujący silnika do aktualnego obciążenia. Sprawia to, że cenna energia jest oszczędzana i nie marnuje się na ogrzewanie powietrza w pobliżu silnika.

VLT 6000 udostępnia również funkcję trybu uśpienia w celu podniesienia oszczędności energii w systemach HVAC. Polega ona na automatycznym wyłączaniu pomp lub wentylatorów w okresach pracy z małą prędkością nie wpływającą na regulowane parametry np.: temperaturę, ciśnienie itd. systemu.

W systemach HVAC może wystąpić rezonans pomiędzy pompą/wentylatorem a obudową, w której się on znajduje, np.: centrala do uzdatniania powietrza. Problem występuje zazwyczaj przy kilku określonych częstotliwościach. Wywołuje dużych hałas i w rezultacie może doprowadzić do uszkodzenia komponentów. VLT 6000 HVAC umożliwia pominięcie szkodliwych „częstotliwości zabronionych”  przez zaprogramowanie aż do 4 takich częstotliwości.

Dla producentów pomp (OEM) Danfoss Drives oferuje nowe, unikalne rozwiązanie, które nazywa się Bezczujnikowym Sterowaniem Pomp. Cecha ta pozwala przetwornicy częstotliwości sterować ciśnieniem w systemie wodnym bez użycia przetwornika ciśnienia. Pozwala to producentom pomp oszczędzić koszty związane z uruchomieniem i bezpośrednie koszty przetwornika, instalacji itd.

 • Filtr RFI i tłumienie harmonicznych

VLT 6000 posiada wbudowane filtry RFI w całym zakresie mocy, zgodne z wymogami EN55011, klasa A1 i B. Dlatego też nie ma potrzeby stosowania dodatkowych, kosztownych i zajmujących przestrzeń zewnętrznych filtrów.

VLT 6000 HVAC posiada wbudowane dławiki w obwodzie pośrednim DC, które obniżają odkształcenia harmoniczne o około 40%. Dzięki temu możemy znacznie zredukować przekroje kabli. VLT 6000 HVAC spełnia wymagania IEC 61000-3-2 oraz 61000-3-4 a także VDE 0160 dotyczące odkształceń harmonicznych.

W celu dalszej redukcji harmonicznych, Danfoss proponuje pasywne filtry 5% i 10% odkształceń prądu (AHF 005/010). 

Akcesoria:

 • Opcje aplikacji
  - Karta przekaźników
  - Regulator pomp
 • Protokoły magistral komunikacyjnych

Wbudowane standardowe protokoły:

   • Modbus RTU
   • FLN
   • Metasys N

Opcjonalne zaawansowane opcje:

  • Profibus
  • DeviceNet
  • LonWorks 
 • Filtry LC – w celu redukcji hałasu akustycznego silnika, du/dt i Upeak.
 • Filtry harmoniczne - dla obniżonych odkształceń harmonicznych.
 • Pokrycie – dla agresywnych środowisk zgodne z IEC 721-3-3, klasa 3K3

 Wstecz